پیام های ضد و نقیض واشنگتن خطاب به تهران / آیا دولت ترامپ، قصد مذاکره با ایران را دارد؟

[ad_1]

در پی کشته شدن شهروند سیاه پوست امریکایی توسط پلیس این کشور، فشار‌های وحشتناکی متوجه دولت ترامپ شده است؛ چه بسا محاسبات کاخ سفید بر این اساس استوار است که تهران هم پای میز مذاکره حاضر شود، تا دو کشور به این شکل اوضاع خود را بهبود بخشند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، ویکتور شلهوب در وبسایت روزنامه عرب زبان «العربی الجدید» متعلق به قطر که دفتر آن در لندن قرار دارد، نوشت: در روز‌های اخیر اشاره‌های واضحی در سطوح عالی و در راستای تحریک ایران برای مذاکره، بدون پیش شرط، تکرار شده است. در این میان، مساله قابل توجه، همزمانی این اشاره هاست با موضوع تبادل اسرا بین واشنگتن و تهران، که با استقبال دولت امریکا مواجه شده و حتی دولت ترامپ از تهران بابت این تبادل تشکر کرده و در فحوای کلام سیاستمداران آمریکایی، دعوت به طی کردن مسیر دیپلماتیک با تهران، دریافت می‌شد. نغمه‌ای که این سوال را مطرح می‌کند که آیا دولت آمریکا به دنبال استفاده انتخاباتی از مذاکره است یا اینکه قصد دارد تهران را برای درخواست مذاکره تحریک کند؟

 در ادامه این مطلب آمده است: روز سه شنبه، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در پرونده ایران، در نشستی که موسسه”هیریتاج فاوندیشن” ترتیب داده بود، به این موضوع اشاره کرده و طبق عادت خود، بر اهمیت سخت گیری دولت ترامپ با ایران، که کاملا متناقض با سیاست اوباماست، تاکید نمود.

هوک تصریح کرد که ایران با توافقی که بر سر تبادل اسرا انجام داد، نشان داد که مجبور به مذاکره و نزدیکی به آمریکاست. وی تاکید نمود که تعامل فعال و سازنده‌ای که در قالب مثلث تحریمها، عزلت دیپلماتیک و تهدید نظامی علیه تهران اعمال شد، نتیجه داده است.

نماینده آمریکایی خاطر نشان کرد که دولت ترامپ بر اساس خط مشی سابق خود قصد دارد ممنوعیت فروش سلاح به ایران را بار دیگر تمدید کند. وی همچنین اظهار خشنودی کرد که مسکو و پکن می‌توانند قطعنامه جدید شورای امنیت برای تمدید این ممنوعیت را تایید کنند. با این حال، هوک به گزینه مذاکره و امکان آن نیز اشاره کرد.

وی در واقع به شکل غیر مستقیم ایران را مخاطب قرار داده و گفت: رسیدن به توافق می‌تواند باعث رفع تحریم‌ها و ایجاد روابط دیپلماتیک شود.

هوک افزود: ایران دو گزینه در برابر خود دارد: آمدن سر میز مذاکره، یا فروپاشی اقتصادی آن. این یک صحبت جدید از سوی مسئولان آمریکایی است، در مورد گزینه‌های ایران، آن هم به این وضوح و با این آمادگی برای نشستن سر میز مذاکره. این وضوح در صحبت‌های معاون وزیر خارجه آمریکا، دیوید شینکر، در جریان نشستی در هفته گذشته، دیده نشد و وی حل مشکل با ایران را بعید دانست. همچنانکه وزیر خارجه ایالات متحده، ایران را عامل اقدامات شرورانه در منطقه توصیف می‌کند، توصیفی که کاملا با صحبت‌های ترامپ در تاریخ ۴ ژوئن تناقض دارد، که طی آن ترامپ تصریح کرد: در صورتی که ایران پیش از انتخابات با آمریکا توافقی امضا کند، می‌تواند به یک توافق بهتر دست یابد.

در این میان، هوک از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرده و به این صحبت اکتفا کرد که دولت آمریکا به اتخاذ سیاست مثلث تحریم، عزلت دیپلماتیک و تهدید نظامی علیه ایران پایبند است. بدون آنکه در خصوص اظهارات ترامپ صحبتی کند، که تحلیلگران علت این مساله را به شرایط سختی ارتباط می‌دهند که ترامپ در آن قرار دارد.

به نظر می‌رسد آمریکا در شرایط فعلی که تحت فشار شدید داخلی قرار دارد، به گشایش جبهه‌ای نیاز دارد تا شاید اندکی از فشار‌هایی که به خاطر کرونا و اوضاع اقتصادی فروپاشیده متحمل می‌شود، کاسته شود. علاوه بر اینکه در پی کشته شدن شهروند سیاه پوست امریکایی توسط پلیس این کشور، فشار‌های وحشتناکی متوجه دولت ترامپ شده است؛ و چه بسا محاسبات کاخ سفید بر این اساس استوار است که تهران هم با توجه به فشار تحریمها، پای میز مذاکره حاضر شود، تا دو کشور به این شکل اوضاع خود را بهبود بخشند. با اینکه هیچ کس امیدوار به ایجاد روزنه‌ای در سد روابط بین ایران و آمریکا نیست، اما باید گفت: تحقق این مهم، جزء محالات هم نیست.

[ad_2]

Source link