پشت پرده انصراف سعودی‌ها از خرید باشگاه نیوکاسل

[ad_1]

به گزارش شفاف، یک منبع نزدیک به گروه “صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی” در گفت‌وگو با سایت “اسکای اسپورتس” ادعا کرد علت اصلی انصراف این گروه از خرید باشگاه نیوکاسل، فشار‌های خارجی روی سازمان لیگ برتر انگلیس بوده است.

روز گذشته یک گروه سرمایه‌گذاری (کنسرسیوم) به رهبری صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان که از مدت‌ها قبل برای خرید باشگاه نیوکاسل اقدام کرده بودند، از تصمیم خود برای انجام این سرمایه‌گذاری منصرف شدند.

اسکای اسپورتس نوشت، سعودی‌ها پیچیدگی‌ها و معضلات ایجاد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن فرآیند خرید سهام نیوکاسل را به عنوان دلایل انصراف خود اعلام کردند، اما پشت این موضع رسمی نشانه‌هایی وجود دارد که آن‌ها در نهایت احساس کرده اند هرگز اجازه نخواهند یافت نیوکاسل را تصاحب کنند. زیرا اگر امکان تایید پیشنهاد این گروه وجود داشت آیا آن‌ها کنار می‌کشیدند؟

در ادامه این گزارش آمده است، یک منبع نزدیک به گروه سرمایه گذاری عربستان سعودی به اسکای اسپورتس گفت هیچ مانعی بر سر راه این گروه نبوده است و تا آنجا که به آن‌ها مربوط می‌شود هر زمانی ممکن بود که پیشنهادشان مورد تایید و تصویب قرار بگیرد.

او افزود: گروه مذکور اسناد قرارداد ۳۰۰ میلیون پوندی را ۴ ماه قبل به سازمان لیگ برتر ارائه کرد، اما این کار حاصل سه سال تحقیق بود.

بنا بر این گزارش قطعا دولت انگلیس هیچ مخالفتی با این قرارداد نداشت و اوایل این هفته وزیر ورزش انگلیس عنوان کرد که از نظر او یا دولت هیچ مسئله‌ای وجود ندارد.

اما سیاست به وضوح نقش خود را در این میان ایفا کرد.

پیشنهاد دهندگان معتقدند که فشار‌های وارده بر روی سازمان لیگ برتر انگلیس از سوی سازمان عفو بین‌الملل، سازمان تجارت جهانی، نامزد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار مقتول عربستانی (که گفته می‌شود به دست عوامل رژیم سعودی در ترکیه کشته شد)، و شبکه beIN Sports قطر باعث شد که سرانجام این قرار داد به بن بست برسد.

پیشتر، انتقاد از این قرارداد از این هم فراتر رفت. ماه گذشته فیفا و یوفا، عربستان سعودی را به خاطر حمایت از شبکه Be Out Q که با سرقت از شبکه beIN Sports قطر به صورت غیرقانونی مسابقات فوتبال لیگ برتر را پخش می‌کرد، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

این کنسرسیوم همچنین این موضوع را مطرح کرد که دیگر باشگاه‌های انگلیسی هم خیلی مایل نبودند این انتقال و در پی آن تشکیل باشگاهی که بتواند در اروپا رقابت کند، صورت پذیرد.

صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی که بیش از ۲۶۴ میلیارد پوند دارایی در سراسر جهان دارد سرمایه گذاری در باشگاه فوتبال دیگری را رد نکرد.

ورزش بخش مهمی از طرح “ویژن ۲۰۳۰” عربستان سعودی است. طرحی که قرار است وابستگی این کشور را به نفت کاهش دهد و استراتژی اقتصادی در دوران پس از نفت را رقم بزند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link