[ad_1]

به گزارش شفاف، دکتر مریم السادات میرعنایت درباره عوارض استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر و با شیوع کرونا استفاده از موادضدعفونی کننده افزایش پیدا کرده است، افراد باید نسبت به استفاده صحیح از این مواد توجه لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به مراجعه بیمارانی که به علت مصرف نادرست مواد ضدعفونی کننده‌ای همچون وایتکس دچار مشکلات تنفسی می‌شوند، گفت: مردم باید هنگام استفاده از ضد عفونی کننده‌ها به نکاتی همچون استفاده از ماسک و پرهیز از تماس مستقیم با بخار این مواد توجه کنند.

این متخصص ریه با بیان اینکه هنگام استفاده از این مواد باید به تهویه مناسب توجه شود، ادامه داد: افراد نباید در یک فضای در بسته از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند و با دوز بالای این مواد تماس مستقیم داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ترکیب کردن ضدعفونی کننده‌های مختلف با یکدیگر کار بسیار خطرناکی است و انجام چنین کاری باعث ایجاد آسیب‌های جدی و ماندگار به ریه می‌شود.

وی تاکید کرد: ترکیب مواد شیمیایی ضدعفونی کننده با یکدیگر باعث هم افزایی و افزایش ورود ذرات سمی و در نهایت آسیب بیشتر به ریه می‌شود.

میرعنایت درباره مدت زمان ماندگاری عوارض ویروس کرونا بر ریه افراد مبتلا تصریح کرد: با توجه به نوپدید بودن این بیماری هنوز تحقیقات کافی در این زمینه انجام نشده است و محققان چینی نیز دائما در حال انجام مطالعات جدید هستند.

وی درباره مدت زمان لازم برای قرنطینه افراد بهبود یافته خاطرنشان کرد: از زمانی که بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود، حتی اگر تست کرونای او منفی باشد، نباید تا دو هفته با سایر افراد ارتباط داشته باشد زیرا ممکن است همچنان ناقل باشد و ویروس در بدن و ترشحات وی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: رعایت دو هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است و اگر فردی هنوز بعد از این مدت سرفه می‌کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد، همان طور که در بیماری‌های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه‌ها ادامه داشته باشد، در بیماری کرونا نیز به خاطر التهاباتی که در راه‌های هوایی ایجاد می‌شود بعد از بهبودی نیز ممکن است سرفه تا چند هفته باقی بماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه به پزشک در صورت تداوم سرفه‌های بیماران بهبود یافته را ضروری عنوان کرد و افزود: معمولا این سرفه‌ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می‌شوند، اما اگر شدت آن‌ها زیاد باشد به درمان‌های دیگری نیاز است.

وی درباره بیمارانی که به علت بیماری‌های مختلف سال‌ها داروی کورتون مصرف کرده‌اند، بیان کرد: مصرف این داروها در شرایط فعلی باید تحت نظر پزشک انجام شود و علی‌رغم اینکه مصرف کورتون با دوزهای بالا باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود کسی نباید به صورت خود سرانه مصرف داروهای خود را قطع و یا کم کند.

این متخصص ریه درباره مراقبت‌های لازم برای افراد بهبود یافته در منزل اظهار کرد: این افراد باید در منزل استراحت و تا یک ماه از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند، به ویژه افرادی که افت اکسیژن و مشکلات تنفسی شدید داشته‌اند در دوران نقاهت نباید فعالیت سنگین بدنی داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از طی این دوره نیز باید با انجام ورزش‌های تنفسی در منزل نسبت به بازتوانی ریه اقدام کنند تا سلامت آنان زودتر بازگردد.

[ad_2]

Source link