نشست کمیسیون برجام ربطی به تحولات اخیر ندارد

[ad_1]

اولین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت امور خارجه برگزار شد.

  به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، سعید خطیب‌زاده در آغاز این نشست با ابراز خرسندی از حضور در جمع خبرنگاران  از زحمات سیدعباس موسوی، سخنگوی  پیشین وزارت امور خارجه تشکر کرد .

وی همچنین فرا رسیدن هفته دولت را تبریک گفت  و اظهار کرد: در این  هفت سال  دولت در حوزه سیاست خارجی ماه‌ها و سال‌ها و روزهای پرتلاطمی داشته است و دستگاه سیاست خارجی تلاش کرده با قدرت از منافع مردم ایران صیانت کند.

خطیب‌زاده همچنین به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به لبنان اشاره  و گزارشی از این سفر ارائه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد که روابط ایران و ونزوئلا مبتنی بر منافع و اصول سیاست خارجی و منافع دو کشور است و این روابط مرتبط با هیچ کشور ثالثی نیست. در مورد مبادلات و تجارت ایران و ونزوئلا   خیلی‌ها دوست دارند که بدانند   مبادلات بین دو کشور چگونه  انجام می‌شود.  همانطور که آقای دکتر ظریف گفتند ما در زمینه دور زدن تحریم‌ها  دارای تبحر و تجربه هستیم  و  به شما می‌گویم که در این مبادلات قران به قران منافع ملت ایران حفظ  می‌شود و همه این مبادلات در چارچوب منافع ملی است.

وی همچنین خبر از دیدار  مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد جواد ظریف داد.

خطیب زاده در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام که خبر آن از سوی مقامات روسیه اعلام شده و دستور کار این نشست گفت: جلسه کمیسیون مشترک برجام براساس رویه فصلی خود برگزار می‌شود البته  چند روزی به تاخیر افتاد  ولی تاریخ آن تعیین شده بود و ربطی به تحولات اخیر ندارد.

وی با بیان این که امیدواریم شرکای برجامی ایران تلاش کنند ایران بتواند از بندهای رفع تحریمی در این توافق بین المللی به صورت کامل استفاده کند، اظهار کرد: امیدواریم صدای واحدی که در ارتباط با موضوع برجام در این کمیسیون وجود داشته همچنان حفظ شود.

وی افزود: هیات ایرانی به ریاست آقای عراقچی در کمیسیون مشترک برجام حضور پیدا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اظهار تمایل رئیس جمهور ونزوئلا برای خرید موشک از ایران و دستور او به وزیر دفاع این کشور برای بررسی این امر گفت: رئیس جمهور ونزوئلا این اظهارات را در پاسخ به ادعاهای مضحک یکی از مقامات کشورها مطرح کرده بود.

وی ادامه داد: ما  درخواستی در این ارتباط دریافت نکرده‌ایم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ارتباط با سند جامع راهبردی بین ایران و چین و جدیدترین اخبار در ارتباط با این موضوع گفت: همانطور که می دانید این سند جامع راهبردی یک نقشه راه است تا دو کشور ایران و چین روابط خود را در حوزه‌های مختلف  گسترش دهند. مقدمات برای این موضوع از سال ۹۴ و در  جریان سفر رئیس جمهور چین به ایران انجام شده است.

وی گفت: ما در حال رایزنی و گفت‌وگو با طرف چینی در این زمینه هستیم و به محض این که این امر نهایی شد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد اظهارات مداخله جویانه و ایران هراسانه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: گویا خانم اورتگا فراموش کرده است که سخنگوی وزیر امور خارجه‌ای هستند که گفته بود ما در سی آی ای یاد می‌گرفتیم که دروغ بگوییم و  تقلب کنیم. گویا ایشان فراموش کردند که  سخنگوی وزارت خارجه کشوری هستند که سیاست‌های خود را با فشار روی گلوی ملت‌ها به پیش می‌برد و این که چه جنایت‌هایی در حق سیاه پوستان و رنگین پوستان در این کشور انجام می‌شود و  باید به این موارد لیست کودتاها  و دیگر جنایت‌های آمریکا را نیز اضافه کنیم.

خطیب زاده افزود: من به سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا توصیه می‌کنم که به جای تمرکز وسواس گونه و بیمارگونه بر ایران و ملت ایران  برای پیدا کردن یک چیز کوچک و تبدیل آن به یک چیز بزرگ بر روی مسائل خود این کشور و مشکلاتی که آمریکا در عرصه جهانی با آن رو به رو است متمرکز شود.

سخنگوی وزارت خارجه با اعتقاد بر این که اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا  بیشتر مصرف داخلی دارد گفت: دولت ترامپ نه در کلام و نه در گفتار دیپلماسی جایگاه مناسبی ندارد و نباید ادبیات زننده این خانم را جدی گرفت.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارت خود گفت: جمهوری اسلامی ایران بر تعامل با کشورهای  همسایه خود تاکید دارد. جمهوری اسلامی ایران تولید کننده امینت و ثبات در منطقه است و ما با حضور مولفه‌هایی که بخواهد این فضا را از بین ببرد و باعث ایجاد ناامنی و بی ثباتی در منطقه شود مخالفیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که روز گذشته سخنگوی سازمان انرژی اتمی آقای کمالوندی اعلام کردند که اتفاق اخیر در نطنز خرابکارانه بود. آیا وزارت خارجه می‌تواند توضیح بیشتری در این ارتباط بدهد، گفت: ما منتظر گزارش رسمی در ارتباط با این موضوع هستیم هنوز گزارشی دریافت نکردیم و به محض این که گزارش را دریافت کنیم اعلام موضع می‌کنیم.

خطیب‌زاده افزود: مصالحه با عواملی که امنیت و منافع کشور را به خطر می‌اندازند و باعث ایجاد خلل در این روند می‌شوند در دستور کار نبوده و نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین  در مورد سفر پمپئو به برخی از کشورهای منطقه و اقدام امارات برای  عادی سازی روابطش با رژیم صهیونیستی گفت: آن چه که در این ارتباط رخ داد زخمی برای جهان اسلام است.

وی با بیان این که امارات اشتباه بزرگی کرده است و امیدواریم که این اشتباه را جبران کند خاطرنشان کرد: جهان اسلام هیچ وقت جنایات رژیم صهیونیستی و خیانت‌های صورت گرفته به آرمان قدس شریف را فراموش نمی‌کنند.

وی با بیان این که رژیم صهیونیستی حتی از تامین امنیت خود عاجز است و در درون سرزمین‌های اشغالی با مشکلات متعددی رو به رو است تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که در مورد امنیت  و منافع ملی  و همچنین امنیت منطقه کوتاه نمی‌آید با کسی در این زمینه شوخی ندارد و اگر تهدیدی در منطقه ولو ناچیز از سوی رژیم صهیونیستی صورت بگیرد مسئولیت آن برعهده امارات است و باید این کشور پاسخگو باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در همین چارچوب در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا قرار است عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات و احتمالا با برخی دیگر از کشورهای منطقه که در این زمینه نام آنها مطرح است باعث شود که ایران در  روابطش  با این کشورها  تجدید نظر کند واز سوی دیگر خبری منتشر شده که کاردار ایران بعد از  اظهارات مقامات تهران در ارتباط با عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و امارات به وزارت خارجه این کشور عربی احضار شده و اظهارات تندی خطاب  به وی مطرح شده است گفت: آن چه که توسط مسیرهای غیر رسمی دنبال شود مسیری نیست که مورد تایید ما باشد.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: شما مطمئن باشید که کسی نمی‌تواند با کاردار ایران تند صحبت کند.

وی با بیان این که  رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود به سر می‌برد و در داخل سرزمین‌های اشغالی با مشکلات متعددی رو به رو است گفت: بنابراین در این چارچوب  به هر اقدامی دست می‌زند که بتواند برای خود مشروعیت بخشی کند.

وی با بیان این که ایران بر روی منافع ملی جهان اسلام و حقوق مردم فلسطین تاکید دارد و ما براساس اصول سیاست خارجی خود هیچ گاه از این حقوق کوتاه نمی‌آییم ادامه داد: هر گونه اشتباه محاسباتی از سوی هر کشوری در این زمینه تبعاتی را برای خود آن کشورها در زمینه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به همراه خواهد داشت. اسرائیل نشان داده که نمی‌تواند  حتی امنیت خود را تامین کند به هیچ اصولی پایبند نیست و ما شاهد انجام اقدامات تروریستی از سوی این رژیم در کشورهای مختلف هستیم. چنان که چندی پیش شاهد بودیم که از سوی این رژیم تروری در امارات رخ داد.

وی  گفت: با سازش و  یا عادی سازی روابط  اثرات این جنایت‌ها و خوی اشغالگری این رژیم از بین نمی‌رود.

وی همچنین در مورد  تحولات لیبی گفت: ما امیدواریم هر چه زودتر گفت‌وگو بین گروه‌های مختلف در لیبی آغاز شود و  گفت‌وگوهای درون لیبیایی در این کشور شکل بگیرد. تحقق این امر به نفع آینده مردم این کشور و صلح و ثبات در شمال آفریقا است.

خطیب زاده همچنین با بیان این که نشست کمیسیون قانون اساسی سوریه در ژنو از امروز برگزار می‌شود و هیاتی از ایران نیز به ژنو سفر کرده و قرار است در حاشیه این نشست با هیات‌های کشورهای عضو روند آستانه (ترکیه و روسیه) رایزنی داشته باشد گفت: هفته گذشته نیز آقای خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور  یمن و سوریه به دمشق سفر کردند و با مقامات این کشور از جمله آقای بشار اسد دیدار و رایزنی کردند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما امیدواریم گفت‌وگوهای سوری سوری در یک روند طبیعی و با در نظر گرفتن نظرات و دیدگاه‌های دولت سوریه و مشارکت گروه‌های مختلف سوری در این روند ادامه پیدا کرده و نهایی شود.

[ad_2]

Source link