مدرس خیابانی

[ad_1]

حسین مدرس خیابانی امروز نتوانست رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را زا آن خود کند .

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، پس از صحبت موافقان و مخالفان ، حسین مدرس خیابانی سی دقیقه برای دفاع از برنامه های خود پشت تریبون مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. در این نشست اسحاق جهانگیری و امیری، معاون حقوقی مجلس شورای اسلامی، حضور داشتند اما عدم حضور رییس جمهوری با اعتراض برخی نمایندگان همراه بود.

هر چند موافقان مدرس خیابانی در سخنانشان به مساله تلاش مافیای خودرو و فولاد و همچنین پرونده سازی برای مدرس خیابانی از درون وزارتخانه تاکید داشتند اما در نهایت وی نتوانست رای اعتماد نمایندگان را دریافت کند تا در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی ایران که اقتصاد از یک سو با سخت ترین تحریم ها و از سوی دیگر با شیوع کرونا روبروست ،مهمترین وزارتخانه اقتصادی که متولی صنعت و بازرگانی کشور است بی وزیر باقی بماند.

موافقان چه گفتند؟

 محمد خدابخشی، نماینده الیگودر در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهاد صنعت، معدن و تجارت گفت: در بحبوحه تحریم‌ها و مسدود شدن کانال‌های بانکی و مالی که تأمین کالاهای اساسی با دشواری روبرو شده بود، مدرس خیابانی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت کند،‌ با غرور می‌گویم ایشان در طول تصدی سرپرستی وزارت صمت، علی رغم سقوط تولید در دیگر کشورها به طور قابل توجهی جهش تولید را رقم زد که موجب اعتماد به نفس ملی و خنثی سازی تحریم‌ها شده است.

 وی تاکید کرد:یک محور مهم ارزیابی وزیر پیشنهادی، برنامه‌های پیشنهادی ایشان است. بر اساس این معیارها که برگرفته از مبانی نظری روشن است و بدون برخورد احساسی با موضوع و حب و بغض ما باید وزیر محترم را ارزیابی و بر اساس آن قضاوت کنیم.

 رسولی‌نژاد، نماینده مردم دماوند نیز در دفاع از حسین مدرس خیابانی گفت: برخی مدیران که مشکل داشتند و برکنار شدند حالا به دنبال پرونده سازی هستند و تلاش می کنند مدرس خیابانی رای نیاورد چرا که ایشان برخورد قاطیعی با مدیرانی داشت که مشکل داشتند.وی گفت:  سال اخر است و من در سال پایانی دولت سازندگی و اصلاخات در مجلس بودم . مراقب باشید جریان هایی می‌خواهند مجلس را تحت تاثیر قرار بدهند .

 علی بابایی کارنامی ،نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس از جوانگرایی و حمایت از تشکل‌های کارگری به عنوان بهترین برنامه مدرس خیابانی جهت اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد کرد.

بابایی کارنامی خطاب به نمایندگان مجلس خاطر نشان کرد: اشتباه نکنید ما زمان نداریم و حتی اگر یک روز یا یک ساعت وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون متولی بماند خیانت است، آن هم در شرایطی که ما این دغدغه را داریم ضمن اینکه مخالف تورم و اشرافی‌گری هستیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: اگر صنعت خودرو و فولاد دارای مشکل است باید به این نکته توجه کنیم که مافیای آنها کسانی هستند که از بیرون شما را مدیریت می‌کنند تا به مدرس خیابانی رای ندهید و برای ارائه سند خودرو و فعالیت‌های ایران خودرو تلاش می‌کردند.

 سید سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: مدرس خیابانی بیش از یک سال قائم مقام و چندین ماه سرپرست این وزارتخانه بوده و هم اکنون اشراف کاملی به این وزارت‌خانه دارد و نواقص آن را می شناسد. وی تاکید کرد:مدرس خیابانی فردی فراجناحی و تخصصی بوده و رویکرد ایشان توجه به مغزهای اقتصادی است نه مغزهای سیاسی.وی با بیان اینکه مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد، افزود: در این اوضاع و احوال کشور که ‌سال‌های آخر دولت است و مطالبات و انتظارات مردم بر سر و سامان گرفتن است باید مشکلات مردم در امر اقتصاد و تولید را برآوردکنیم.

مخالفان چه گفتند؟

  نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اقتصاد کشور در دست مافیاهای مختلف صنعت، معدن و کالاهای اساسی است، گفت: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قابلیت مقابله با مافیاها را ندارد.

از سوی دیگر علی اصغر عنابستاتی،نماینده مردم سبزوار در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت،معدن و تجارت گفت: در حوزه خودرو آقای خیابانی مکرر مصاحبه می‌کند و می‌گوید ۱۹ درصد افزایش تولید داشته‌ایم و این در حالی است که نه تنها ما افزایش تولید در حوزه خودرو نداشته‌ایم، بلکه کاهش ۲۰ درصدی تولید در بخش خودرو بوده‌ایم.به دلیل این که رئیس‌جمهور با تشکیل وزارت صمت مخالف بود و مکرر برای ایجاد وزارت بازرگانی اصرار می‌کرد، هیچ گاه در عمل وزارت صمت ایجاد نشد. امروز هم معرفی آقای مدرس خیابانی همه به همین منظور است.

 حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر میمه و برخوار وعضو هیات رییسه نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: رأی مجلس به خیابانی جایزه به مسببان گرانی و احتکار است، گفت: مشکل ما با تصدی وزارت صمت از سوی خیابانی، عدم توجه ایشان به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نبود کار جهادی است.خیابانی از نسل قدیم بازرگانی است؛ نسل چرتکه، نسل مأمورات تعزیرات، نسل نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا. اینها از مفهوم فناوری اطلاعات و رقابت درکی ندارند، ما با خیابانی‌ها اختلاف کارشناسی نداریم، مشکل ما قانون‌شکنی آنها است.

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اقتصاد کشور در دست مافیاهای مختلف صنعت، معدن و کالاهای اساسی است، گفت: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قابلیت مقابله با مافیاها را ندارد.

 عباس گودرزی ، نماینده مردم بروجرد نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بیشترین تفاوت قیمت از کارخانه تا بازار در دوره مدرس خیابانی بوده است، گفت: بدبختی ما از تحریم است یا سوءمدیریت؟ آقای مدرس خیابانی باید در جایگاه پاسخگو باشد نه کاندیدای اخذ رأی برای وزارت.

مدرس خیابانی چه گفت؟

 حسین مدرس خیابانی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دفاع از برنامه های خود گفت: راه نجات کشور در تولید و صادرات و تمرکز روی استان‌های مرزی است. همچنین امروز در حال تجربه اقتصاد بدون نفت هستیم.وی افزود: لازم است به این نکته اشاره کنم که شرایط امروز کشور سخت و اعتلا بخش است.

وی افزود: سخت به این دلیل که جنگ اقتصادی تحریمی از سوی دشمنان کینه توز این مرز و بوم در نظام بین المللی به سرکردگی آمریکای جنایتکار که با ویروس منحوس کرونا نیز تداوم یافته و بی سابقه ترین و ظالمانه ترین تحریم ها را شاهد بخشیم و اعتلابخش از این منظر که فرصت هایی که این شرایط برای کشور می آفریند تا از جهت خودکفایی و بلوغ توانمندی ها و ظرفیت های تولید و صادرات با اتکا به متخصصین داخلی، مدیریت جهادی و تلاش همه ارکان نظام با در کنار هم قرار گرفتن مردم، حاکمیت و نهادهای انقلابی و جهادی در کنار ابتکار هوشمندانه مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهت تولید از مصادیق این تعالی بخشی است که در این شرایط سخت تحریم برای ایجاد خوداتکایی و خودکفایی فرصت بی نظیر به شمار می آید.

 در نهایت پس از اخذ آرا وی با ۱۰۴ رای موافق و ۱۴۰ رای مخالف و  ۱۰رای ممتنع نتوانست به عنوان وزیر صنعت،معدن و تجارت معرفی شود. کل آرای ماخوذه ۲۵۴ رای اعلام شد.محمدباقر قالیباف پس از اعلام رای نمایندگان ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر رییس جمهوری با توجه به شرایط اقتصادی نسبت به معرفی وزیر پیشنهادی اقدام نماید.

[ad_2]

Source link