رفع اشکال کلاس دوازدهمی‌ها تا ۱۰ خرداد/ پایان امتحانات نهایی در ۱۶ تیر

[ad_1]

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ۱۷ خرداد به صورت حضوری برگزار می‌شود و تا ۱۶ تیر ادامه دارد گفت: دانش‌آموزان تا ۱۰ خرداد نیز می‌توانند رفع اشکال انجام دهند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، علیرضا کمرئی با اشاره به اینکه به دنبال مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، مدارس کشور از شنبه ۲۷ اردیبهشت بازگشایی می‌شود اظهار کرد: البته معلمان، مدیران و کارکنان در مدارس حاضر می‌شوند ولی حضور دانش‌آموزان داوطلبانه است و ضرورتی برای مراجعه آنان به مدرسه وجود ندارد.

وی افزود: هدف این بازگشایی این است که آن دسته از دانش آموزانی که به هر دلیلی نتوانستند از خدمات آموزش غیرحضوری و فضای مجازی بهره ببرند بتوانند با مراجعه به مدرسه رفع اشکال حضوری داشته باشند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ما از شنبه بازگشایی مدارس را به صورت متراکم نداریم گفت: دانش‌آموزان خودشان تشخیص می‌دهند که برای رفع اشکال به مدرسه بروند و نیازشان را برطرف کنند یا خیر. بدیهی است که کیفیت آموزش و استمرار آن دغدغه اصلی نظام آموزشی و خانواده‌ها است.

کمرئی با بیان اینکه تعطیلات طولانی مدت امسال، در آموزش و کیفیت یادگیری وقفه ای ایجاد کرد گفت: دغدغه ما بازگشت به مدرسه بود اما با توجه به اینکه سلامت و امنیت دانش آموزان برای ما مهم بوده و هست، مرجع تصمیم گیر ستاد ملی کرونا است و تا زمانی که این اتفاق نیفتاده بود و مجوزی از این ستاد نداشتیم بحث بازگشت دانش آموزان به مدرسه هم مطرح نشده بود.

وی ادامه داد: ۲۰۰۰ برنامه آموزشی دروس از طریق شبکه آموزش، معارف و چهار سیما اجرا و تا حدودی یقین داشتیم که  خدمات آموزشی را برای پوشش ۹۷ درصدی از کشور ارائه می دهیم اما اینکه چه میزان از دانش آموزان پای این آموزش‌ها نشستند با توجه به تعاملی نبودن این شیوه، در دسترس و روشن نبود.

کمرئی با بیان اینکه در کنار آموزش تلویزیونی دراین مدت آموزش در فضای مجازی هم دنبال شد گفت: با راه اندازی شبکه شاد نیز شاهد حضور ۶۵ درصدی  دانش آموزان در کلاس های مجازی بودیم. البته در برخی مناطق محروم ممکن بود بچه‌ها از هیچ‌کدام آموزش‌ها بهره نبرده باشند که برای آنها هم با ارسال جزوات و درسنامه تا حدودی عقب ماندگی ها را جبران کردیم.

 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: این بازگشایی یک ماهه را درنظر گرفتیم که اگر دانش آموزان احساس می کنند در درسی مشکل دارند، هنوز مدرسه کانون پذیرای آنهاست و تشخیص حضور آنان برحسب نیاز خود دانش‌آموزان و کاملا داوطلبانه است.

نحوه ارزشیابی و آزمون‌های پایان سال

امتحانات پایه نهم به صورت حضوری برگزار می شود

وی درباره نحوه ارزشیابی و برگزاری آزمون‌ پایان سال در پایه‌های مختلف، عنوان کرد: پیش از این هم به طور رسمی اعلام کرده ایم که امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ۱۷ خرداد به صورت حضوری برگزار می‌شود و تا ۱۶ تیر ادامه دارد. دانش‌آموزان تا ۱۰ خرداد نیز می‌توانند به صورت حضوری در مدرسه رفع اشکال انجام دهند چون سال سرنوشت سازی است.

کمرئی افزود: علاوه بر این امتحانات پایه نهم نیز به صورت حضوری برگزار می شود چون در معرض هدایت تحصیلی هستند و ما نیاز داریم نمرات آنان را داشته باشیم تا بتوانیم در زمینه هدایت تحصیلی به طور دقیق تری آنان را شناسایی کنیم و فرصت هدایت تحصیلی مناسب ایجاد شود. ضمنا ممکن است تعدادی از آنها بخواهند در امتحانات در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی شرکت کنند که معدل و سوابق تحصیلی شان تاثیر ۵۰ درصدی دارد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امتحانات سایر پایه‌ها مانند پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم به صورت غیرحضوری وبراساس سوابقی است که معلمان از فعالیت های آموزشی آنها در دست دارند، گفت: در دوره متوسطه اول همه محتوای کتب درسی آموزش داده شده است، در متوسطه دوم در شاخه نظری نیز از بین ۱۸۲ عنوان درس تقریبا همه به پایان رسیده است و تا پایان اردیبهشت تکمیل می شود.

وی که در یک برنامه تلویزیونی، افزود: در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش دروس شایستگی‌های غیرفنی، پایه و عمومی تدریس شده است و در زمینه دروس مهارتی این امکان فراهم نبود و باید شرایط حضور فیزیکی دانش‌آموزان فراهم شود تا آموزش ها تکمیل شود. آموزش ها در شبکه شاد همچنان ادامه دارد.

[ad_2]

Source link