درباره خروج نخبگان از کشور بزرگنمایی شده است

[ad_1]

به گزارش شفاف، منصور کبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۱۳۰ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که با حضور تعدادی از اعضای حقیقی، برخی از وزار و مسئولان در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: امروز به دو موضوع مهم پرداختیم. موضوع اول مربوط به گزارش دانشگاهی به نام استنفورد منتشر شده که البته طبق بررسی‌ها تشریح شده در جلسه به این نتیجه رسیدیم که به طور رسمی از طرف دانشگاه صادر نشده است. در واقع گزارشی از جانب تعدادی از افراد بوده که بر روی آن مطالعه و بررسی انجام داده اند.

او افزود: درخواست‌های زیادی در این باره از معاونت علمی ریاست جمهوری و رئیس بنیاد علمی نخبگان شده است. در مرحله اول این گزارش باید توسط گروه‌هایی از نخبگان و دانشجویانی که به این مسئله اعتقاد دارند، نقد و بررسی شود.

کبگانیان گفت: ما گزارش‌های نظام جمهوری اسلامی را در جلسات کاملا رسمی دریافت خواهیم کرد. البته بنیاد ملی نخبگان گزارش دقیق و رسمی را به ما تحویل داده اند که به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

او در ادامه افزود: البته این گزارشات در صحن ستاد نقش جامعه علمی و شورا عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مدارک رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های جهانی مانند یونسکو منتقل می‌شود؛ بنابراین این موضوع به عنوان اولین خبر در جلسه مطرح شد. البته گزارشات افرادی که از دانشگاه‌های مختلف به دست ما رسیده است هم به کار برده خواهد شد.

کبگانیان گفت: دستور اصلی و کاملتر در این جلسه گزارشی بود که از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام Isc به دست ما رسیده است. Isc نهادی است که با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مطالبه مقام معظم رهبری اغاز شده است. گزارشات تازه و جدید توسط این پایگاه استنادی به شورا عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامعه علمی کشور داده می‌شود.

قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: افراد گزارشات خود را قبلاً ارسال کرده اند و ما به طور دقیق‌تر با ریاست این پایگاه‌ها ارتباط برقرار کرده ایم. معاون پژوهشی وزیر علوم، به دلیل اینکه که مسئولیتی در شورا راهبری مربوطه دارند مطالبات خود را اعلام کرده اند.

کبگانیان بیان کرد: در نهایت چند محور به صورت نقد یا اصلاحیه نسبت به این گزارش انجام شده است. اگر اشکالات ارائه شده کامل شود به عنوان گزارشات رسمی شورای عالی فرهنگی ثبت می‌شود و کار‌های مختلفی که به عنوان پشتیبانی باید صورت بگیرد انجام خواهد شد. ما نقشه راهی که از این پایگاه درخواست کرده بودیم کامل نبوده به همین دلیل از دکتر دهقانی که رئیس این مجموعه هستند درخواست کردیم که کاملا به این موضوع بپردازند.

او گفت: محتوا و مغز اصلی این گزارش خروج نخبگان از کشور است.البته موضوع خروج نخبگان از کشور تا حدودی بزرگنمایی شده، زیرا نسبت به کشور‌های دیگر مسئله خروج نخبگانمان در حد نگران کننده نیست. اعضا لزوم هوشیار بودن مسئولان به خصوص مسئولان آموزش عالی کشور را در این رابطه مهم و لازم دانستند و تذکر دادند که حمایت‌های جدی‌تر و بیشتری از دانشجویان دکترا شود تا شاهد مهاجرت دانشجویان برای تحصیل به کشور‌های دیگر نباشیم. دارای دانشگاه‌های برتر و امکانات خوبی هستیم، اما مشکلاتی در جهت حمایت مالی و معنوی داریم که امیدواریم به زودی حل شود.

قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نقشه راه پایگاه مجموعه Isc باید قبل از ارائه به صحن شورای عالی برسد. ماموریت‌های Isc دو محور اساسی هستند. اعم از ایجاد پایگاه استنادی برای نشریات علمی و سامان دهی کنفرانس‌های علمی که بسیار مهم هستند. البته افراد خواستار اجرا رتبه بندی دانشگاه‌ها شدند که اگر دو اقدام قبلی‌شان به عنوان اقدام موفق ثبت شود حتما درخواست آن ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و جز ماموریتشان ثبت خواهد شد. نشریات علمی دانشگاه‌ها و کنفرانس‌ها از ماموریت‌های اصلی ثبت شده اند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link