ترور ژنرال سلیمانی روایت ظلم آمریکایی‌ها علیه مردم ایران است

[ad_1]

به گزارش شفاف، روز گذشته دادستانی تهران طی حکمی اسامی ۳۶ نفر از افرادی که در ترور حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها را اعلام کرد. در راس این فهرست نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به چشم می‌خورد. بنابر حکم دادستانی ایران تعقیب قضایی رئیس جمهور آمریکا حتی پس از پایان دوره مسئولیتش در کاخ سفید نیز پیگیری خواهد شد.

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به اقدام ایران در صدور حکم جلب برای رئیس جمهور آمریکا پرداخت. این روزنامه آمریکایی در تحلیل خود به نقل از یکی از کارشناسان مسائل ایران، اقدام علیه قاتل یکی از بزرگترین فرماندهان نظامی ایران را تعجب آور ندانست. در تحلیل نیویورک تایمز آمده است: جای تعجب ندارد که ایران این اقدام را انجام دهد. زیرا شهادت سردار سلیمانی بخشی از روایت ظلم آمریکایی‌ها به مردم ایران است.

این تحلیلگر مسائل ایران در لندن گفت صدور حکم جلب برای رئیس جمهور آمریکا حاکی از آن است که ترور ژنرال سلیمانی هنوز در ایران فراموش نشده است. این حکم نشان می‌دهد (سردار) سلیمانی همچنان یک چهره برجسته در میان جمعیت عظیمی از مردم ایران است.

همچنین در بخش دیگری از تحلیل روزنامه نیویورک تایمز به اظهارات «اگنس کالامار» فرستاده ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی پرداخته می‌شود که بلافاصله پس از ترور سوم ژانویه ۲۰۲۰ (سیزدهم دیماه سال گذشته) سردار سلیمانی بیان شد. نیویورک تایمز از قول اگنس کالامار نوشت ترور ژنرال ایرانی نقض آشکار تعهدات آمریکا در قبال عهدنامه حقوق مدنی و سیاسی و نقض فاحش قوانین بین المللی است.

این رسانه آمریکایی همچنین در تحلیل خود یادآور می‌شود که سردار سلیمانی یکی از قدرتمندترین فرماندهان ایرانی بود که در سوم ژانویه سال میلادی جاری در حمله پهپادی نیرو‌های آمریکایی در فرودگاه بغداد کشته شد. ترور سردار سلیمانی آتش تنش میان واشنگتن و تهران را بیش از پیش شعله‌ور کرد.

نیویورک تایمز می‌افزاید ترور این فرمانده ایرانی به دستور مستقیم دونالد ترامپ صورت گرفت. رئیس جمهور آمریکا در آن زمان مدعی شد که ژنرال سلیمانی قصد هدف قرار دادن نیرو‌های نظامی این کشور در عراق را داشته است.

[ad_2]

Source link