بعد از شکستن قرنطینه؛ کرونا در ۹ استان ايران صعودی شد

[ad_1]

بر اساس اين گزارش که به تازگي منتشر و با آمار تا سوم ارديبهشت تحليل شده است، ۹ استان قم، مرکزي، ايلام، اردبيل، گيلان، گلستان، همدان، کهگيلويه‌وبويراحمد و خوزستان روند صعودي ابتلا به ويروس کرونا و مرگ بر اثر آن را تجربه کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز،روند کش‌دار زندگي زير فشار ويروس کرونا و همچنين آسيب‌ کم‌سابقه به کسب‌و‌کار مردم، چهره خيابان‌هاي شهرهاي بزرگ ايران را تغيير داده و حالا به‌سختي مي‌توان اثري از قرنطينه يا فاصله‌گذاري اجتماعي در کلان‌شهرهاي ايران مشاهده کرد.

شکستن قرنطينه البته تأثير خود را بر آمار رسمي ابتلا به اين ويروس و مرگ هم داشته و در آخرين گزارش رسمي کميته اپيدمیولوژي ستاد مقابله با کرونا، وضعيت صعودي در دست‌کم ۹ استان ديده مي‌شود؛ بر اساس اين گزارش که به تازگي منتشر و با آمار تا سوم ارديبهشت تحليل شده است، ۹ استان قم، مرکزي، ايلام، اردبيل، گيلان، گلستان، همدان، کهگيلويه‌وبويراحمد و خوزستان روند صعودي ابتلا به ويروس کرونا و مرگ بر اثر آن را تجربه کرده‌اند.

اين تحليل اگرچه مي‌گويد در حال حاضر هيچ استاني در وضعيت قرمز نيست اما درباره روزهاي آينده هشدار جدي مي‌دهد. اين اطلاعات در حالي است که آمار رسمي همچنان روند به‌نسبت ثابت و پايداري را طي مي‌کنند و اثري از هشدارهاي جدي کارشناسان در اين آمار ديده نمي‌شود.

مرگ نزديک به ۵ هزار و ۶۰۰ نفر در ايران بر اثر کرونا

ميزان مبتلايان و جان‌باختگان ويروس کرونا در ايران از همان روزهاي ابتدايي با پرسش‌هايی جدي همراه بود و کارشناسان زيادي صحت و دقت آمار رسمي را مورد پرسش قرار دادند؛ اين روند همچنان ادامه دارد که البته وزارت بهداشت در پاسخ به اين موضوع مي‌گويد آمار مبتلايان قطعي و نتیجه آزمايش‌ها را اعلام مي‌کند. ستاد مقابله با کرونا معتقد است اين آمار رسمي به معناي آمار تمام مبتلايان کشور نيست و ممکن است افرادي با کرونای مثبت شرايط آزمايش را نداشته يا تاکنون تست اين ويروس را انجام نداده باشند؛ وضعيتي که تقريبا در تمام کشورهاي دنيا هم با شدت و حدت متفاوت وجود دارد. اما اگر معيار را آمار رسمي قرار دهيم، تا ظهر ديروز پنج هزار و ۵۷۴ نفر در ايران بر اثر ابتلا به اين ويروس جان خود را از دست داده‌اند.

آمار تازه را ديروز سخنگوي وزارت بهداشت و در شصت‌وپنجمين روز پس از شيوع کرونا در کشور اعلام کرد که مي‌گويد تا ظهر ديروز ۸۸۱۹۴ نفر به اين بيماري مبتلا شده‌اند که از اين تعداد ۵۵۷۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. «کيانوش جهان‌پور» در توضيح شرايط کنوني کشور گفت: «خوشبختانه تاکنون ۶۶۵۹۶ نفر از بيماران، بهبود يافته و ترخيص شده‌اند و ۳۱۲۱ نفر از بيماران مبتلا به کوويد۱۹ در وضعيت شديد اين بيماري تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۳۹۹ هزار و ۹۲۷ آزمايش تشخيص کوويد۱۹ در کشور انجام شده است». او البته گفت در حال حاضر هيچ استاني در وضعيت قرمز نيست: «اگرچه در حال حاضر هيچ استاني در وضعيت قرمز اين بيماري نيست، اما هشدارها باقي است، وضعيت به هيچ عنوان عادي نيست و فاصله‌گذاري اجتماعي حتما بايد از سوي مردم رعايت شود».

۵۳ مورد مشکوک به کرونا در گرمخانه‌هاي پايتخت

يکي از مسائل چالش‌برانگيز در روزهاي گذشته بحث ويروس کرونا و نسبت آن با سيگار و مواد مخدر بوده است. دراين‌باره شايعه شده بود افراد سيگاري يا کساني که مواد مخدر استفاده مي‌کنند، کمتر به اين ويرس مبتلا مي‌شوند و براي اثبات، از نبود اين ويروس در گرمخانه‌ها هم کمک مي‌گرفتند که البته آمار رسمي چنين موضوعي را اثبات نمي‌کند. در تازه‌ترين خبر در اين زمينه شهرداري تهران از ۵۳ مورد مشکوک به کرونا در گرمخانه‌هاي پايتخت خبر داده است. «سيدمالک حسيني»، سرپرست سازمان رفاه، خدمات مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران در پاسخ به اين پرسش که پس از شيوع کرونا چند نفر از معتادان متجاهر، افراد بي‌سرپناه و کودکان کار جذب گرمخانه‌ها شده‌اند، گفت: «اطلاعات افرادي که به گرمخانه‌ها مراجعه مي‌کنند، براساس خوداظهاري ثبت مي‌شود و اينکه فردي اعتياد دارد يا در مراکز ماده ۱۶ حضور داشته يا خير، مورد سؤال قرار نمي‌گيرد. تنها اسم و فاميل و از کجا آمده‌اند، پرسيده مي‌شود و اگر تمايل داشته باشند به آنها جواب مي‌دهند. اين اقدام به اين دليل است که نمي‌خواهيم افراد به خاطر ترس، از حضور در گرمخانه‌ها خودداري کنند. در نتيجه به صورت دقيق اين امکان وجود ندارد که بگوييم چند درصد افراد، کارتن‌خواب هستند يا چند درصد از مراکز ماده ۱۶ آمده‌اند». او در خصوص وضعيت کودکان کار پس از بسته‌شدن مراکز پرتو هم به ايلنا گفت: «افراد زير ۱۸ سال قانونا پذيرش نمي‌شوند. براساس اظهارات همکاران ما در مراکز پرتو، چهارهزارو 500 نفر از افرادي که در اين مراکز ساماندهي شده‌اند، متعلق به حدود دو هزار و ۲۵۰ خانواده هستند و در واقع افرادي که در مراکز پرتو هستند، تقريبا خانواده دارند. در مجموع کودک کاري که مسکن نداشته باشد، به‌ندرت داريم چراکه يا خانواده دارند يا به صورت گروهي از افغانستان مي‌آيند که بزرگ‌تري دارند و سرپناه براي آنها فراهم مي‌کنند يا از قوميت‌هاي درون ايران هستند. نمي‌توان به صورت قطعي گفت هيچ کودک کاري نيست که شب‌ها بي‌سرپناه باشد، اما به دليل تفکيک ذکرشده، اين احتمال بسيار پايين است که کودک کاري در ايران بي‌سرپناه باشد». حسيني همچنين درباره تعداد افرادي که از ابتداي شيوع کرونا در گرمخانه‌ها ساماندهي شده‌اند، گفت: «از روز اول شيوع کرونا تا امروز بيش از ۱۳۰ هزار نفر در گرمخانه‌هاي پايتخت پذيرش داشتيم که به طور متوسط روزي دوهزارو 300 نفر مي‌شود». سرپرست سازمان رفاه، خدمات مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران در خصوص چرايي عدم ابتلا به کرونا در گرمخانه‌هاي پايتخت هم گفت: «تاکنون بيش از ۵۳ مورد مشکوک به کرونا در گرمخانه‌ها گزارش شده است، موارد مشکوک به اتاق ايزوله منتقل و از بقيه افراد جدا مي‌شوند و اورژانس آنها را براي بررسي‌هاي باليني بيشتر انتقال مي‌دهد و تا به امروز مورد مبتلا نداشته‌ايم. اصلا ابايي براي اعلام مثبت‌شدن کروناي افراد نداريم، چراکه تمهيداتي را نيز در نظر گرفته‌ايم».

بستري‌شدن ۵۸ هزار نفر از ابتداي شيوع کرونا در تهران

ديروز همچنين فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به اهميت صيانت از سلامت افرادي که به سينما مراجعه مي‌کنند، بر لزوم تدوين يک شيوه‌نامه اجرائي، بهنگام، پويا و متناسب با نگاه کاهش خطر در اين‌باره تأكيد کرد. «عليرضا زالي»، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، در نشستي با اعضاي هيئت‌مديره خانه سينما، تدوين پروتکل بهداشتي مشترک براي بازگشايي سينماها در آينده را لازم دانست و تأكيد کرد: «در اين شيوه‌نامه بايد به تهويه هوا، نحوه فروش بليت و نشان‌دارکردن صندلي‌ها، فاصله‌گذاري‌ها، کاهش زمان حضور افراد براي نمايش فيلم، تنظيف و ضدعفوني کردن سينما بين سئانس‌ها، عدم مصرف مواد غذايي در سينما، استفاده از ابزار کنترلي مثل تب‌سنجي و محدوديت سني توجه شود».

زالي همچنين با اشاره به خدمات‌رساني ايثارگرانه کادر بهداشت و درمان از روزهاي آغاز بحران با وجود کمبودها، تأكيد کرد: «در اين مدت از ابتداي شيوع بيماري تاکنون حدود ۵۸ هزار بيمار کرونايي را در تهران بستري کرده‌ايم که با تلاش کادر درمان بسياري از آنان ترخيص شده‌اند».

رکورد ايران در ميزان بهبوديافتگان کرونا

يکي از مسائل پرسش‌برانگيز درباره آمار کرونا در ايران ميزان بهبوديافتگان بيش از ديگر کشورهاي دنياست که ديرز وزير بهداشت اين موضوع را يک رکورد ناب بين‌المللي اعلام کرد. وزير بهداشت با اشاره به نشست خود از طريق ويدئوکنفرانس با تمام وزراي بهداشت کشورهاي دنيا و با مديرکل سازمان جهاني بهداشت گفت: «ميزان بهبوديافتگان کرونا در ايران يک رکورد ناب بين‌المللي است».

«سعيد نمکي» پس از برگزاري نشست مجازي با وزراي بهداشت کشورهاي جهان از طريق ويدئوکنفرانس دراين‌باره گفت: «از هر ۶ منطقه سازمان جهاني بهداشت، يک کشور برگزيده انتخاب شده بود تا تجربيات خودش را براي جهانيان بازگو کند و خوشبختانه از بين کشورهاي شرق مديترانه، جمهوري اسلامي ايران براي انتقال تجربيات خود به دنيا انتخاب شده بود».

او در ادامه گفت: «براي من به عنوان يک سرباز کوچک جمهوري اسلامي ايران، اوج سعادت است که هنگام شيوع ويروس کرونا و وقتي کشورم در اوج تحريم‌ها قرار داشت و منابع نيز محدود بود، دل‌هاي پر از مهرباني، دست‌هاي پر از همت و روح‌هاي پر از غيرت پزشکان و پرستاران و بهورزان و مراقبان سلامت را در اختيار داشتيم، همچنين همدلي و مهرباني مردم، تدبير و دلسوزي رهبران و مشارکت‌هاي بين‌بخشي و نيز وفاق ملي باعث اطمينان خاطر ما شد».

وزير بهداشت با اشاره به برگزاري نشست مجازي با وزراي بهداشت کشورهاي جهان، توضيح داد: «در اين نشست اعلام کرديم موارد فوت روزانه ناشي از کرونا را در ايران در طول سه هفته، يک‌سوم و موارد جديد ابتلاي روزانه را ۴۰ درصد کاهش داديم و اين افتخار بسيار بزرگي براي جمهوري اسلامي ايران در شرايط سخت تحريم در عرصه بين‌المللي بود و اين دستاورد بزرگ را تبريک مي‌گويم و اميدوارم با همدلي، وفاق، رعايت اصول و پروتکل‌هاي بهداشتي اين راه را با سرعت ادامه دهيم و يک رکورد تاريخي را در عرصه بين‌المللي رقم بزنيم».

نمکي با بيان اينکه ميزان بهبوديافتگان ما يک رکورد ناب بين‌المللي است، توضيح داد: «اين موضوع جاي افتخار دارد و به پزشکان، پرستاران و کادر درماني بيمارستان‌ها تبريک مي‌گويم که با ايثار و فداکاري توانستند اين حرکت بزرگ را مديريت کنند. ما براي دنيا تجربه بزرگ غربالگري را تشريح کرديم. درست است که در سطح تحول نظام سلامت توانستيم تخت‌هاي بيمارستاني و بخش‌هاي ويژه را توسعه دهيم اما امروز با توسعه اين زيرساخت‌ها، ميزان تخت بيمارستاني به ازاي هر هزار نفر جمعيت، ۱.۶ است، در حالي که اين شاخص در فرانسه و ساير کشورهاي اروپايي بين پنج تا شش برابر ماست و ميزان پرستار به ازاي هر يک تخت بيمارستاني در کشورهاي اروپايي در بدترين وضعيت، حدود دو تا سه برابر ايران است».

اين توضيحات وزير بهداشت و ديگر مقامات حوزه بهداشت و سلامت ايران در حالي است که همچنان نگراني کارشناسان و جامعه پزشکي از آغاز موج تازه اپيدمي اين ويروس در ايران بالاست و آنها معمولا اين نگراني را به طور رسمي اعلام مي‌کنند.

[ad_2]

Source link