ادعای میرسلیم علیه قالیباف؛ اعتراف به دریافت رشوه میلیاردی

[ad_1]

شرق: سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته نشست خبری داشت و در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره «ادعای ۶۵ میلیاردی مصطفی میرسلیم علیه محمدباقر قالیباف» گفت که گزارشی به قوه واصل شده است و در حال بررسی هستیم و رسیدگی‌ها شروع شده است. غلامحسین اسماعیلی همچنین از بازداشت یک نماینده سابق مجلس در ارتباط با همین پرونده خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، دعوای میرسلیم و قالیباف وارد مرحله قضایی شده است. حالا آن گونه که سخنگوی قوه قضاییه گفته به نظر می‌رسد که وزن دعوای حقوقی به سمت میرسلیم سنگینی می‌کند، چرا که حداقل تا اینجا ادعای او منجر به بازداشت یک نماینده سابق شده است. روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت یک نماینده سابق مجلس در پی ادعای میرسلیم مبنی بر پرداخت رشوه ۶۵ میلیاردی خبرداد. پرداخت این رشوه مربوط به زمانی می‌شود که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس فعلی شهردار تهران بود.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه دیروز در نشست خبری خود درباره اخذ رشوه میلیاردی از سوی یک رئیس کمیسیون طبق گفته میرسلیم بیان کرد: «این ادعا از حیث ادعا مطرح شده و گزارشی به قوه قضاییه ارسال شد. در این ارتباط یک نماینده سابق مجلس بازداشت شده و ما در حال بررسی پرونده هستیم.»

به نوشته روزنامه همدلی، در مجلس دهم، طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران مطرح شد، اما نمایندگان به آن رای ندادند. پس از رد شدن این طرح، محمدباقر قالیباف در پیامی از نمایندگان تشکر کرده بود. در ارتباط با این موضوع یک ماه پیش مصطفی میرسلیم، نماینده فعلی مجلس یازدهم به خبرگزاری برنا گفته بود: «وقتی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس دهم رای نمی‌آورد شهردار وقت از این‌که چنین موضوعی رای نیاورده، تشکر می‌کند. موضوع تحقیق و تفحص مسئله‌ای نیست که از انجام شدنش ناراحت و یا از انجام نشدنش خوشحالی صورت گیرد. باید طبق بررسی مشخص شود که چه خدمات شایسته‌ای صورت گرفته است. طبق اسنادی که دارم نشان می‌دهد رایزنی‌هایی پشت پرده صورت گرفته که این تحقیق و تفحص، انجام نشود و رد شود.»

به گزارش اسکان‌نیوز، میرسلیم نماینده مجلس پیشتر گفته بود یک رشوه ۶۵ میلیارد تومانی برای توقف یک طرح تحقیق و تفحص، به رئیس یک کمیسیون مجلس پرداخت شده است و برخی سایت‌ها همان‌زمان اعلام‌کردند در این ماجرا، شهرداری دوران قالیباف به محمدرضا رضایی‌کوچی، رئیس وقت کمیسیون عمران مجلس، رشوه داده است. مصطفی میرسلیم اعلام کرده بود: «مدارک رشوه ۶۵میلیارد تومانی باقر قالیباف را برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از دوران شهرداری‌اش، به قوه قضاییه داده است.»

به دنبال این خبر‌ها قالیباف از میرسلیم شکایت کرد و علیه میرسلیم تشکیل پرونده داد. حالا تعارض میان میرسلیم و قالیباف به محاکم قضایی کشیده شده است. سه ماه بعد از ورود اصول‌گرایان به مجلس، قالیباف، رئیس مجلس خبر از تشکیل پرونده در دستگاه قضایی علیه یک عضو دیگر پارلمان اصول‌گرایان می‌دهد. این درحالی است که به نظر می‌رسد ماجرا فقط به شکایت قالیباف از میرسلیم بر سر ادعا‌های مطرح‌شده از سوی وی محدود نمی‌شود، بلکه ماجرایی که از مدت‌ها پیش با حذف جریان سنتی اصول‌گرا آغاز شده بود، حالا شدت بیشتری گرفته است.

سعید احدیان، دستیار سیاسی قالیباف، در توئیتی نوشته بود که «معنی ندارد، چون کسی را جدی نمی‌گیرند، برای دیده‌شدن یک روز با بی‌بی‌سی مصاحبه کند و روزی دیگر تهمت بزند. مسئولان قضایی در حال پیگیری تهمت‌های ناروای آقای میرسلیم به رئیس و برخی دیگر از نمایندگان مجلس هستند. منتظر اعلام نتیجه فوری دستگاه قضایی هستیم.» سعید آجرلو، سردبیر هفته‌نامه مثلث، هم در توئیت دیگری نوشت که مطالبه سعید احدیان از قوه قضائیه صریح و روشن است. در سایت فردا هم خواستار پیگیری موضوع از جانب ق. ق شده بودیم. ایشان هم مطالبه کنند تا حقیقت مشخص شود. میرسلیم باید پاسخ‌گوی این تهمت ناروا باشد.

روزنامه صبح نو نزدیک به جریان محمدباقر قالیباف ضمن انتقاد از ادعا‌های اخیر مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس علیه قالیباف بر لزوم پیگیری قضایی اظهارات او تأکید کرده بود. این روزنامه نوشته بود: «آقای میرسلیم به‌صورت صریح و روشن به نمایندگان مجلس و رئیس مجلس اتهام ناروا زده و مطلب خلاف واقع و دروغی را به ایشان نسبت داده است. او که پیش از این به‌صورت مبهم از ملغی‌شدن تحقیق‌وتفحص در مجلس سخن گفته بود، این‌بار به‌صراحت به شهرداری تهران و کمیسیون اجتماعی مجلس دهم که برخی از آن‌ها در مجلس یازدهم نیز عضو هستند، تهمت بسته است که حتما خلاف واقع و نادرست است.

آقای میرسلیم مدعی است که اسناد و مدارک خود را به مراجع قضایی ارائه کرده است لذا قوه قضاییه باید اولا روشن کند آیا این ادعا صحیح است و ثانیا با رسیدگی به ادعا‌های ایشان، صحت این تهمت‌ها را راستی‌آزمایی کنند، درصورتی‌که دروغ‌بودن سخنان میرسلیم مشخص شد، وظیفه قوه قضاییه است که بدون کوچک‌ترین اغماضی با ایشان برخورد شود تا همگان بدانند حق ندارند از ظرفیت‌های نمایندگی برای خالی‌کردن اغراض کوچک و بزرگ خویش استفاده کنند و به‌راحتی به تخریب دیگران بپردازند و به دیگران تهمت بزنند.»

حالا با بازداشت یک نماینده در این باره به نظر می‌رسد که میرسلیم در این دعوای حقوقی دست بالا را دارد. دیروز در واکنش به این خبر برخی در توئیتر نوشتند که چرا کسی که رشوه داده را بازداشت نکرده‌اند؟

برخی منابع خبری نیز مدعی شده‌اند که سید ابوالفضل موسوی نماینده سابق مجلس به دریافت رشوه در دوره قالیباف اعتراف کرده است. موسوی از ۲۰ روز پیش در بازداشت است.

قرار بود این عضو کمیسیون عمران مجلس به تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری دوره قالیباف رای منفی دهد.

توضیح قوه قضائیه درباره ارتباط بازداشت نماینده سابق با قالیباف

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به فضاسازی‌های انجام شده در شبکه‌های اجتماعی در مورد پرونده اتهامی یکی از نمایندگان سابق مجلس و مرتبط دانستن آن با شهردار اسبق تهران توضیحاتی ارائه کرد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه گفت: همانگونه که در نشست خبری اعلام شد، این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد و بر اساس بررسی‌ها و تحقیقاتی که از ناحیه بازپرس مربوطه انجام شده تا کنون هیچ اظهار و اعترافی دایر بر ارتباط بین متهمین و موضوع اتهامی پرونده با مدیریت وقت شهرداری مطرح نشده است. هر گونه گمانه زنی و نسبت دادن اتهام به اشخاص بدون دلیل وقبل از احراز توسط مراجع قضائی اقدام غیر اخلاقی و غیر قانونی است.

[ad_2]

Source link