شاید بتوان به سادگی گفت که هر کدام از ما حداقل یک نفر را می ‎شناسد که در کانادا زندگی می‎کند. این افراد ممکن است از طریق مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری و یا طرق دیگر به کانادا رفته باشند. دلیل این امر شاید آن باشد که کانادا محیطی آرام و امن برای مهاجران از کشورهای دیگر است. کشوری بزرگ با فرهنگ های متعدد که هر فردی با هر نوع سبک زندگی، می‌‎تواند شهر ایده‌‎آل خود را در آن بیابد. مهاجرت گسترده ی ایرانیان به کانادا در سال‎های اخیر به مهاجران ایرانی این امکان را می‎دهد که اگر احساس تنهایی، یا به قول ما ایرانی‎ها “غربت” به آن ها دست داد، به راحتی بتوانند جمعی ایرانی که در آن احساس راحتی می‎کنند بیایند. البته تعداد زیاد ایرانیان در کانادا نباید این شبهه را بوجود بیاورد که مهاجرت به کانادا کار آسانی است و به راحتی می‎توان ویزای کانادا را اخذ کرد. برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا نیز مانند هر کار دیگری باید به متخصصان آن مراجعه کرد. مشاورین و متخصصان ما در این پروسه ی پیچیده در کنار شما هستند تا ضمن راهنمایی شما برای اتخاذ بهترین تصمیم، شما را در به انجام رساندن آن نیز همراهی کنند. در این مطلب تلاش داریم تا شما را با پروسه ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا آشنا کنیم.

https://tinytourist.ir/canadian-student-visa

طول مدت ویزای تحصیلی کانادا

مدت این مجوز تحصیل، به اندازه‎ی طول مدت تحصیل شما بعلاوه 90 روز است. این 90 روز به شما فرصت می‌‎دهد که کانادا را ترک کنید یا برای تمدید اقامت خود اقدام نمایید.

 • اگر دانشگاه یا مدرسه‎ی شما به شما پذیرش مشروط داده و شما باید قبل از ورود به دوره‎ی اصلی، دوره‎ی دیگری را بگذرانید، مجوز تحصیل شما به اندازه‎ی طول مدت آن دوره ها بعلاوه‎ی یک سال است. زمانی که دوره‎ی اصلی شما شروع شدِ، می‎توانید برای تمدید اقامت خود اقدام نمایید.
 • اگر تحصیل شما تا پایان مدت مجوز تحصیلتان تمام نشد، باید برای تمدید اقامت خود اقدام کنید. در غیر این صورت، باید تحصیل را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.
 • اگر تحصیل شما زودتر به اتمام برسانید، مجوز شما دیگر تا 90 روز پس از تکمیل تحصیلتان معتبر نیست و تاریخی که در مجوز تحصیل ذکر شده اهمیتی ندارد. در این مورد باید مدرکی ارائه کنید از تاریخ اخذ مدرکتان و یا نامه‎ای که در آن دانشگاه تاریخ فارغ‌التحصیلی‌‎تان را به شما اطلاع داده است.
 • در زمان تحصیل در کانادا می‎توانید به ایران یا کشور های دیگر سفر کنید. اما در هنگام بازگشت به کانادا باید مدرکی نشان دهید که شما در دانشگاه یا مدرسه ثبت نام کرده‎اید و همچنان مشغول به تحصیل هستید. همچنین ویزای ویزیت شما نیز باید معتبر باشد.
 • برای تمدید اقامت، باید 30 روز قبل از پایان مهلت اقامت اقدام شود. واضح است که پاسپورت نباید در این مدت منقضی شود و نمی‎توان اقامت را بیشتر از تاریخ اعتبار پاسپورت تمدید کرد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نکته ی قابل توجه در این بخش این است که در بررسی مدارک جهت اخذ ویزا برای هر کشور و هر نوع ویزایی، هر شخص به صورت مجزا بررسی می‎شود. یعنی دو شخص با شرایط مشابه ممکن است نتایج متفاوتی در اپلیکیشن ویزای خود دریافت کنند. در واقع نظر شخصی فردی که پرونده ی ویزای شما را بررسی می‎کند می‎تواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه ی ویزای شما داشته باشد. قدم اول در اقدام برای ویزای دانشجویی کانادا داشتن پذیرش از یک موسسه‌‎ی آموزشی معتبر است. از مهم ترین شرایط دیگر، تمکن مالی است که در ادامه به تفصیل به آن می پردازیم. در زیر به شرایط کلی برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا برای هرمقطع می پردازیم:

دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

یکی از نکاتی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در هر مقطعی باید به آن توجه داشته باشید، بازه ی سنی مناسب است. سن شما ممکن است برای دانشگاه اهمیت چندانی نداشته باشد و شما موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه بشوید، اما برای رد شدن از غول مرحله ی آخر که اخد ویزای تحصیلی است، سن شما از عوامل تاثیرگذار است. نمی‎توان بازه ی دقیقی از سن مناسب برای دریافت ویزا تعیین کرد، اما باید برای شروع هر مقطع در سن منطقی ای باشید. مثلا برای مقطع کارشناسی می‎توانید بازه ی سنی 18 تا 24 سال را در نظر گرفت. ضمن اینکه باید مدرک دیپلم خود را در ایران گرفته باشید.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

علاوه بر شرایطی که در بالا ذکر شد، برای این مقطع ممکن است برای برخی رشته‏ های خاص به تجربه ی کاری نیز نیاز پیدا کنید.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

شرایط ویزای تحصیلی برای ورود به مقطع دکترا با دیگر مقاطع اندکی متفاوت است. برای مثال داشتن مقاله ی تحقیقاتی بسیار تعیین کننده است.

هزینه‌ی دریافت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه‌ی دریافت مجوز تحصیلی کانادا در حال حاضر 150 دلار است. البته می‌توانید در وب‌سایت CIC.CA، نرخ روز آن را مشاهده کنید. این مبلغ، هزینه ‎ای است که برای سابمیت کردن پرونده باید پرداخت شود و توسط دولت کانادا تعیین می‎شود.

دلایل رایج برای رد شدن درخواست مجوز تحصیل در کانادا

 • اگر برای آفیسر پرونده محرز شود که متقاضی شرایط مالی مناسب برای تحصیل در کانادا را ندارد.
 • اگر متقاضی همه‎ی شرایط لازم برای شرکت در دوره‎ی مورد نظرش را نداشته باشد (حتی اگر موفق به دریافت پذیرش برای آن دوره شده باشد).
 • سابقه‎ی سفرهای پیشین دقیق نباشد.
 • اگر متقاضی یک پناهنده‎ی بالقوه باشد.
 • اگر دوره‎ای که انتخاب کرده‎اید با سابقه‎ی تحصیلی شما مرتبط نباشد.
 • مدارک نادرست باشند یا دقیق نباشند.
 • فرم‎ها بطور مناسب تکمیل نشده باشند.

هرکدام از موارد فوق به تنهایی می‎توانند منجر به رد شدن درخواست شما شوند. اگر یک بار ویزای شما رد شود، شانس شما برای دریافت مجوز تحصیل در مرتبه‎ی دوم کاهش خواهد یافت. پس برای سابمیت کردن اپلیکیشن خود، حتما کار را به یک موسسه‎ی قابل اعتماد بسپارید.