اخذ تست روان از رانندگان پرخطر ناوگان حمل و نقل/افزایش شماره گذاری خودروهای نوشماره در سال جاری

[ad_1]

رییس پلیس راهور ناجا از اجرای طرح تست روان از رانندگان پرخطر ناوگان حمل و نقل عمومی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز،  سردار سید کمال هادیانفر در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به اهمیت حفاظت از جان مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: از حدود یک ماه پیش طرح اخذ تست روان از رانندگان پرخطر ناوگان حمل و نقل عمومی اجرا شد.

وی ادامه داد: بر این اساس از رانندگان پرخطر ناوگان حمل و نقل عمومی با مشارکت اورژانس و وزارت راه تست روان اخذ خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه برای پلیس راهور چهار مأموریت به عنوان مأموریت اصلی در قانون پیش بینی شده است، گفت: همکاران من در بحث توسعه انضباط ترافیکی کاهش سوانح و تصادفات، ارائه خدمات مطلوب و تحول و هوشمند سازی در ۲۱۷ کیلومتر از جاده های اصلی، فرعی و روستایی و ۱۰۴۷ شهر حضور دارند.

هادیانفر با بیان اینکه بیش از ۳۵.۵ میلیون از ۷۰ میلیون خدمات ناجا در سال گذشته مربوط به پلیس راهور بوده است، خاطرنشان کرد: این میزان نشان می دهد که بیش از ۵۲ درصد از کل خدمات ناجا مربوط به پلیس راهور بوده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ شاهد کاهش ۱.۴ درصدی کشته های تصادفات بودیم، گفت: میزان خسارتی که به ازای هر جان باخته تصادفات رانندگی وارد می شود پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

هادیانفر با بیان اینکه سهم پلیس در تصادفات و امور مربوط به آن ۱۸ درصد است، اظهار کرد: دیگر دستگاه ها و سازمان ها نیز در این زمینه دارای مسئولیت هستند که از آنها می خواهیم به وظایف خود عمل کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا از آمادگی پلیس برای اجرای طرح اخذ عوارض الکترونیک در عوارضی ها خبر داد و گفت: از اول شهریور ماه بر اساس تفاهم نامه میان فرمانده ناجا و وزارت راه این طرح را اجرایی خواهیم کرد. همچنین طبق این تفاهم پیش بینی شده که ۲۰۰۰ دوربین به دوربین های نظارتی و کنترل تخلفات اضافه شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به آمار تلفات حوادث رانندگی در جاده ها پرداخت و ادامه داد: امروز ۳۴ درصد تصادفات در جاده ها رخ می دهد و ۷۰ درصد تلفات و مجروحان نیز مربوط به جاده هاست. این نشان می دهد که باید توجه ویژه ای نسبت به جاده ها داشته باشیم. در همین راستا نیز موضوع کاهش تصادفات و طرح مدیریت سرعت در جاده ها را در دستور کار قرار داده ایم.

وی همچنین از تفاهم با شهرداری ها برای دسترسی به بانک اطلاعاتی دوربین های شهری خبر داد و گفت: امیدواریم در ادامه حدود ۲۰۰۰ نقطه حادثه خیز نیز از سوی شهرداری ها اصلاح شود. در سال گذشته حدود ۷۰ نقطه اصلاح شد.

افزایش شماره گذاری خودروهای نوشماره در سال جاری

هادیانفر با اشاره به آمارهایی از برخی خدمات پلیس راهور، از ابتدای سال جاری تا کنون گفت: امسال ۲۵۸ هزار و ۱۵۷ دستگاه خودروی صفر شماره گذاری شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است. همچنین طی تاکید و ابلاغ مجددی که به خودروسازان داشتیم قرار شد هیچ خودرویی بدون پلاک و اصطلاحا به شکل سبدی از کارخانه ترخیص نشود. بر این اساس نیز هر خودرویی هنگام خروج از کارخانه شماره گذاری شده و پلاک متعلق به مالک را دریافت خواهد کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا از نقل و انتقال یک میلیون و ۱۷۶ هزار و ۹۹۷ دستگاه نیز طی همین مدت خبر داد و گفت: در مجموع یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۹۶ خودرو و موتورسیکلت نوشماره یا نقل و انتقالی خدمات مربوط به مراکز شماره گذاری را دریافت کرده اند.

به گفته هادیانفر، امسال ۶۸۰۰ خودروی وارداتی نیز شماره گذاری شده است. همچنین حدود ۳۸۰۰ خودرو نیز طی این مدت اسقاط شده که آمار بسیار کمی است.

وی با بیان اینکه طی این مدت ۲۱۰ هزار و ۳۰۱ گواهینامه صادر شده است، گفت: از این تعداد ۱۵۱ هزار و ۶۷۸ نفر گواهینامه جدید دریافت کرده اند که این عزیزان باید توجه داشته باشند که تا یک سال اجازه رانندگی در جاده ها را ندارند.

وی افزود: این آمار، کاهشی ۵۸ درصدی داشته است که تعطیلی آموزشگاه های رانندگی، تعویق و لغو برخی از آزمون ها و کلاس ها و در مجموع شرایط شیوع کرونا در آن تاثیرگذار بوده است.

برخورد با اغماض با تخلفات رانندگی

هادیانفر با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و استرس های وارده به مردم خاطرنشان کرد: با تأکید فرمانده ناجا به مأموران مان ابلاغ کردیم که در اعمال جریمه و توقیف با شتاب و عجله عمل نکنند. هیچ خودرویی را در جاده ها با خانواده توقیف نکنند و تنها در صورتیکه فرد اصرار به ارتکاب تخلف داشته یا مرتکب تخلفات حادثه سازی بوده با آن برخورد شود. همچنین تاکید کردیم که از جریمه تخلفات حاشیه ای به خصوص در اطراف بیمارستان ها و کادر درمان خودداری شود.

وی ادامه داد: همچنین تاکید شد تا توقیف خودروها به حداقل برسد. مثلا اینکه یک خودرو را به دلیل پارک در محل ممنوع با جرثقیل به پارکینگ منتقل کنند و ۲۰ ثانیه بعد خودرویی دیگر جایش را بگیرد باید به جایش اقداماتی انجام داد که چنین تخلفاتی رخ ندهد.

رییس پلیس راهور ناجا همچنین در مورد جریمه خودروهای بالای یک میلیون تومان نیز گفت: به مأموران مان تاکید کردیم خودروهای بالای یک میلیون تومان جریمه را در جاده ها توقیف نکنند اما به تمام این خودروها که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو بود پیامک ارسال کرده و هشدار دادیم که مبلغ جریمه شان بالای یک میلیون تومان بوده و باید آن را پرداخت کنند.

وی افزود: همچنین تسهیلاتی را به مناسبت دهه ولایت و تا پایان ماه جاری برای خودروهایی که دارای بیش از یک میلیون تومان جریمه هستند در نظر گرفتیم. بر این اساس آنها می توانند برای ترخیص خودروی خود از امکان پرداخت اقساطی جرایم استفاده کنند. این افراد می بایست درخواست خود را برای پرداخت اقساطی جرایم به پلیس ارائه کرده و پس از آن با ارائه برگ سبز خودرو متعهد شوند که طی یک سال جریمه خود را پرداخت کنند.

قبض های کاغذی را بلافاصله پرداخت نکنید

وی با اشاره به قبض های کاغذی اظهار کرد: در حال حاضر اکثر مأموران ما با استفاده از دست افزار و به شکل هوشمند اقدام به ثبت و جریمه تخلفات رانندگی می کنند اما در مواردی که قبض ها به شکل کاغذی صادر شده با توجه به اینکه این قبض ها شناسه ندارند و معمولا حدود ۷۵ درصد آنها از زمان صدور تا پانچ شدنشان یک تا پنج روز طول می کشد بنابراین توصیه ما این است که شهروندان این قبض ها را پس از دریافت پیامک پرداخت کنند. اگر هم پیامکی دریافت نکردند قطعا اطلاعاتشان در سامانه ما به درستی ثبت نشده و لازم است با مراجعه به پلیس راهور اطلاعات خود را اصلاح کنند.

[ad_2]

Source link