ابتلا و مرگ ناشی از کرونا همچنان بالاست / روند صعودی بیماری در ۷ استان

[ad_1]

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کووید-۱۹ وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۳۱ مرداد، در روند کشوری کرونا، هر چند موارد ابتلا و مرگ همچنان نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۲۳ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴ نفر رسیده و مرگ ۸۰۸ هزار و ۶۹۷ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد. در ایران نیز مجموع بیماران کووید۱۹ به ۳۵۶ هزار و ۷۹۲ نفر رسیده و متاسفانه ۲۰ هزار و ۵۰۲ نفر تا کنون جان باخته اند.

 بر اساس گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا که از سوی وزارت بهداشت منتشر می شود، در محاسبات روند شاخص های بیماری، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید-۱۹ در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل و ضربدر ۱۰۰.

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

-‌  در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند افزایشی دارد.

–  در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتملاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

-‌  در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

–  در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتملاً روند نزولی دارد.

-‌  منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم‌بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش

استان‌ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آن‌ها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در مورد استان‌های با بروز کم، تغییرات کم در داده‌ها می‌تواند تغییرات سریع در شاخص‌ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده‌های این استان‌ها سخت‌تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است.

تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۳۱ مردادماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر دیده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر در هفت استان هرمزگان، بوشهر، فارس، اردبیل، سیستان و بلوچستان، قم و گیلان مشاهده شد. تصور می‌شود در دو استان خوزستان و یزد روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در دو استان کرمان و همدان روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی وجود دا شته باشد. روند صعودی یا شروع پیک در هفت استان اصفهان، آذربایجان شرقی، سمنان، البرز، قزوین، تهران و کهگیلویه و بویراحمد دیده می‌شود. در دو استان زنجان و خراسان شمالی روند نزولی مشاهده شد. در ۱۱ استان ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، مازندران، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، گلستان و خراسان جنوبی ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

کووید-۱۹ در جهان

بر اساس گزارش اپیدمیولوژی کرونا که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده است، در حال حاضر میزان کشندگی این بیماری در جهان ۳.۵ درصد برآورد می‌شود.

همچنین تعداد موارد بروز جدید کرونا در جهان در روز ۲۹ مرداد ماه ۲۵۴۸۸۹ مورد، در روز ۳۰ مرداد ماه ۲۸۰۸۵۶ مورد و در روز ۳۱ مرداد ماه ۲۷۳۴۴۶ مورد بوده است.

در عین حال ۱۵ کشور اول از نظر ابتلا به کووید-۱۹ نیز در جدول زیر آمده است که بر اساس آن کشورهای آمریکا، برزیل و هند به ترتیب در رده اول تا سوم ابتلا به این بیماری قرار دارند. کشورمان نیز از نظر میزان ابتلا به کرونا در رتبه یازدهم جهان قرار دارد.

تاثیـرکووید- ۱۹ بر امنیـت غذایی در جهـان

درحالیکه، در آغاز سال ۲۰۲۰ حدود ۱۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان با گرسنگی شدید روبرو بودند؛ در هفته اول فروردین ۱۳۹۹، سازمان ملل متحد پیش بینی کرد که به دلیل کووید -۱۹، تعداد افرادی که در سراسر جهان با ناامنی شدید غذایی روبرو خواهند شد، می‌تواند به ۲۶۵ میلیون نفر برسد. در همان هفته، در ایالات متحده آمریکا گزارش شد که در طول ۵ هفته از شروع بحران کووید-۱۹ در آن کشور ۲۶ میلیون نفر شغل خود را از دست داده‌اند و میلیون‌ها نفر دیگر به سمت ناامنی غذایی سوق داده شدند. فقط فاجعه اقتصادی ناشی از کووید- ۱۹ نیست که می‌تواند بحران جهانی غذا را به وجود آورد. بسیاری از آسیب پذیرترین مناطق جهان همزمان با این بیماری با سایر تهدیدات ناامنی غذایی مانند جنگ‌های طولانی، خشکسالی‌های مکرر و بدترین هجوم ملخ‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) اعلام کرده است که متوسط قیمت‌های جهانی غذا به دلیل کاهش تقاضا در اثر قرنطینه و اجرای سیاست‌های محدودیت تردد و تجمع، از ماه فوریه سال ۲۰۲۰ به میزان ۴.۳ درصد کاهش یافته است. ما هنوز نمی‌دانیم تأثیرات میان مدت و بلندمدت کووید-۱۹ بر امنیت غذایی جهانی چه خواهد بود، ولی در حال حاضر چند دلیل وجود دارد که بر امنیت غذایی حال حاضر جهان تاثیر خواهد گذاشت:

اولین مورد مربوط به محدودیت‌های صادرات مواد غذایی است. از فروردین ۱۳۹۹، حدود ۱۴ کشور برای ۲۰ محصول مختلف ممنوعیت صادرات مواد غذایی را در دستور کار قراردادند. با این وجود، ممنوعیت صادرات مواد غذایی در هفته‌های اخیر افزایش نداشته است.

دوم، همه گیری کووید -۱۹ بر امنیت غذایی جهانی چه مستقیم و چه غیرمستقیم تأثیر گذاشته است. این بحران در حال حاضر سیستم‌های غذایی را مستقیماً از طریق تأثیر بر عرضه و تقاضای مواد غذایی و به طور غیرمستقیم (اما به همان اندازه مهم) از طریق کاهش قدرت خرید تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سرانجام، ممکن است شوک‌های افزایش قیمت مواد غذایی، حتی با وجود عدم افزایش قیمت جهانی مواد غذایی، در برخی مناطق و کشورها وجود داشته باشد. پایش بازار برنامه جهانی غذا (نمودار زیر) نشان می‌دهد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۱۵ کشور جهان شاهد افزایش قیمت در سبد کالاهای اساسی خود به میزان بسیار زیاد (بیش از ۱۰ درصد) بوده‌اند.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹؛ این قسمت مراکش

مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا، با مساحت ۴۴۶.۳۰۰ کیلومترمربع و جمعیت ۳۶.۹۶۸.۸۹۴ نفر است. موارد کووید -۱۹ در این کشور از تاریخ دوازدهم اسفند ماه ۱۳۹۸ گزارش شد. مراکش هم اکنون در رتبه ۵۱ کشورهای جهان از نظر شمار مبتلایان قرار دارد.

در این کشور تاکنون ۴۷.۶۳۸ مورد تأیید شده بیماری و ۷۷۵ مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور مراکش شامل موارد زیر است:

-‌  تعلیق پروازهای چین از اوایل بهمن ۱۳۹۸ و اقدامات کنترلی در بنادر و فرودگاه‌های بین‌المللی

-‌  اعلام وضعیت اضطراری و قرنطینه خانگی به همراه اقداماتی چون اعلام از بلندگوهای مساجد و خیابان‌ها جهت ترغیب مردم برای ماندن در خانه و کمک از مقامات محلی برای اجرای مقررات در سطح جامعه از اوایل فروردین ۱۳۹۹

-‌  تعطیلی اماکن تفریحی، ورزشی، هنری، کافه‌ها، رستوران‌ها و اماکن مذهبی

-‌  استفاده از ماسک برای عموم مردم به صورت اجباری و تعلیق سنت دستبوسی پادشاه این کشور

–  تشکیل صندوق ویژه‌ای با کمک‌های افراد حقوقی و حقیقی، جهت مقابله با تبعات کرونا و حمایت از آسیب دیدگان و حقوق بگیران

–  قرنطینه مجدد شهرهای اصلی این کشور از اوایل مرداد ۱۳۹۹

[ad_2]

Source link